Культура мовлення

Сучасна молодь у теперішньому ХХІ столітті  майже повністю вичерпала усі вміння та властивості простого спілкування. У цьому лексиконі (а ніяк інше таку «мову» назвати неможливо!) більше переважають брутальні вислови, жаргони та інші «слова-паразити», які так чи інакше локально засмічують звичайне спілкування.
На превеликий жаль, молоді люди вважають, що такий тип мовлення є актуальним у сучасному суспільстві і подекуди «модним». Проте, реальність зовсім інша… Сьогодні зустріти молоду людину, яка гарно володіє власною рідною мовою,  уміє висвітлювати чіткі і зрозумілі погляди і думки досить важко знайти. Дійсно, на превеликий жаль…
Загалом, кожна сучасна молода  людина повинна дбати по свою мовленнєву культуру в будь-яких ситуаціях, а отже :
1)  повинна вітатися й усміхатися першою;
2) повинна виявляти дружнє ставлення до людей;
3) дотримуватись елементарних правил спілкування;
4) цікавитись людьми, які її оточують, їхніми радощами й турботами;
5) вживати якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей: даруйте, перепрошую, дякую, будь ласка, не ображайтеся, на жаль та інші;
6) у товаристві не намагатись переговорити всіх – дати можливість висловитися іншим;
7) обов’язково повинна бути тактовною, спочатку подумати, чи нікого не образить  те, що  хоче сказати, а потім вже говорити.
Таким чином,  молода людина завжди повинна пам’ятати про словесний бруд, якого взагалі не варто використовувати і важливо оберігати нашу мову. Для української мови притаманні лайливі слова та вирази, яких теж варто обходити стороною.
Мовленнєвий етикет та  культура мовлення не дається людині від народження, все набувається в процесі спілкування. Тому, перш за все, молода людина повинна дбати про якість свого мовлення в будь-якій ситуації спілкування: у побуті чи на виробництві, у науковій чи освітньо-виховній роботі, висловлюючись усно чи письмово.
І.Огієнко написав, що мова – це «душа кожної національності, її святощі, її національний скарб. В мові наша стара й нова культура, ознака нашого національного визнання… І поки живе мова – житиме й народ як національність. Не стане мови – не стане й національності: вона геть розпорошиться поміж дужчим народом».
Тому, необхідно плекати рідну мову та спілкуватися правильно, адже якість мовленнєвого етикету молоді залежить, перш за все, від нас самих!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Тренажер з правопису української мови                       Вправа "Синоніми" https://answergarden.ch/ AnswerGarden Тести "На...